GOŚCIE ZE LWOWA

12 października  rano przyjechali do nas młodzież i nauczyciele z zaprzyjaźnionego gimnazjum ze Lwowa. Powitanie odbyło się w szkolnej auli. Po krótkim odpoczynku i poczęstunku goście i uczniowie naszego gimnazjum obejrzeli prezentację dotyczącą historii szkoły, budynku i miasta. Potem rozpoczęły się zabawy i gry integracyjne. Nasi uczniowie oprowadzili swoich rówieśników po szkole. Następnie goście udali się na miejsce zakwaterowania.
Ponownie spotkaliśmy się z nimi po obiedzie. Pierwszym punktem zwiedzania był Sky Tower. Oglądaliśmy piękną, choć nieco zamgloną panoramę miasta. Potem powędrowaliśmy do rynku, podziwiając po drodze wrocławskie zabytki i w końcu sam rynek i średniowieczne uliczki.
Odprowadziliśmy gości do miejsca ich zakwaterowania. Byli zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z pierwszego dnia pobytu we Wrocławiu.

dsc 0332  dsc 0353  dsc 0363  dsc 0371

WIZYTA NA POLITECHNICE WROCŁAWSKIEJ

We wtorek 13 października polsko-ukraińska grupa młodzieży  uczestniczyła w zajęciach warsztatowych  na Politechnice Wrocławskiej. Zwiedzanie nowoczesnych laboratoriów naukowych, pokazowe wykłady poprowadzone przez  pracowników uczelni  dostarczyły wszystkim uczestnikom niesamowitych wrażeń. Uczniowie i nauczyciele zostali także bardzo ciepło przyjęci  przez Rektora Politechniki Wrocławskiej a po zakończeniu wizyty uczniowie z Polski i Ukrainy złożyli kwiaty,  zapalili znicze pod pomnikiem pomordowanych Profesorów Lwowskich.
W trakcie wizyty wszyscy zjedliśmy smaczny obiad na terenie kampusu i przejechaliśmy się Polinką.

pioltechnikapolitechnika1politechnika2polinka

WYCIECZKA DO KSIĄŻA I ZAMKU GRODNO

14 października młodzież polska i ukraińska wraz z opiekunami pojechała na wycieczkę do Książa i zamku Grodno. W programie wycieczki był spacer przez piękny park otaczający zamek w Książu, następnie zwiedzaliśmy wnętrze budynku. Przewodnik w ciekawy sposób przedstawił burzliwą historię obiektu i rodziny Hochbergów, do której zamek należał. Oglądaliśmy komnaty książęce podziemia wykute przez więźniów.
Następnie pojechaliśmy do Zagórza Śląskiego. Wędrowaliśmy szlakiem turystycznym prowadzącym na gorę Choina, na której znajduje się zamek Grodno. W karczmie rycerskiej zjedliśmy obiad,odpoczęliśmy i wraz z przewodnikiem zaczęliśmy zwiedzanie zamku. Towarzyszył temu dreszczyk emocji, bo zwiedzaliśmy m.in. salę tortur, loch głodowy i wysłuchaliśmy historii o nieszczęśliwej księżniczce Małgorzacie. Weszliśmy też na zamkowa wieżę, z której roztacza się piękny widok na okolicę. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili do Wrocławia bardzo zadowoleni.

dsc 0003dsc 0029dsc 0066dsc 0076

OSTATNI DZIEŃ POBYTU GOŚCI ZE LWOWA

16 października byliśmy wraz z gośćmi ze Lwowa na Uniwersytecie Wrocławskim na Wydziale Biotechnologii.Przywitał nas dziekan wydziału, wysłuchaliśmy wykładu, a następnie podzieleni na grupy uczestniczyliśmy w zajęciach laboratoryjnych.
Po obiedzie spotkaliśmy się w szkolnej auli, by pożegnać naszych gości. Ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego "Gesty",każdy uczestnik otrzymał nagrodę.
Następnie wspólnie odtańczyliśmy tańce integracyjne, których uczyliśmy się podczas pierwszego dnia pobytu gości ze Lwowa.Pożegnaniom nie było końca, trzeba było się jednak rozstać. Nauczyciele i młodzież ze Lwowa odjechali zadowoleni i pełni miłych wrażeń, my również z sympatią będziemy wspominać ich wizytę.

dsc 0459 dsc 0466

Realizujemy projekt "NA EUROPEJSKIM SZLAKU WROCŁAW-LWÓW"

men

Deszcz i ochłodzenie trzeciego dnia odwiedzin nie przeszkodziły naszym gimnazjalistom i lwowskim kolegom w zwiedzaniu najciekawszych miejsc Wrocławia. Zaczęliśmy od Dzielnicy Czterech Świątyń i kościoła św. Antoniego, Przy ul. św. Antoniego, który od tego roku jest rzymskokatolickim Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Drugą świątynią był ewangelicki Kościół Opatrzności Bożej przy ul. Kazimierza Wielkiego, a po nim wszyscy uczniowie zwiedzili Synagogę pod Białym Bocianem dla wyznawców judaizmu przy ul. Pawła Włodkowica. Ostatnią świątynią była prawosławna cerkiew katedralna Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, przy ul. Wszystkich Świętych.

Po wczorajszych odwiedzinach Politechniki przyszła kolej na Uniwersytet Wrocławski. Nasi goście zwiedzili Muzeum Uniwersyteckie, podziwiali wspaniały wystrój Oratorium Marianum i widok Wrocławia z Wieży Matematycznej.

Po południu zobaczyli okolice Hali Stulecia i zapoznali się z nowoczesnym sposobem przekazywania informacji w Centrum Poznawczym.

Deszcz i pochmurne niebo nie były przeszkodą dla wspólnych wycieczek. Jutro następny dzień ciekawych zajęć polsko-ukraińskich.

trzeci1 trzeci2

Drugi dzień pobytu gimnazjalistów ze Lwowa był wypełniony zwiedzaniem Politechniki Wrocławskiej. Uczniowie Gimnazjum nr 15 i ich goście zwiedzili najnowsze pomieszczenie uczelni, jaką jest sala akustyczna, pracownię z urządzeniami do pomocy w nauce osobom niedosłyszącym i niedowidzącym oraz najstarszą część gmachu z salą Senatu. Za pozwoleniem Jego Magnificencji prof. Tadeusza Więckowskiego, Rektora Politechniki Wrocławskiej, uczniowie mogli posiedzieć w fotelu rektorskim, zrobili pamiątkowe zdjęcie przed gmachem głównym uczelni, otrzymali upominki i autografy.   Na zakończenie wizyty przejechali się „polinką”. Po południu wszyscy zwiedzili Panoramę bitwy pod Racławicami i obejrzeli panoramę Wrocławia z wieży widokowej Sky Tower .
    Jutro następny dzień pełen wrażeń.

img 0271 img 0278 img 0283 img 0287